Maca Reviews – 3 Tips on Buying Maca

So, you’re looking at purchasing some Peruvian Maca to boost your health? First thing I want to do is say congratulations. I’ve been taking Maca for the past 8 years and it has boosted my energy levels more than I could imagine. During that time, I’ve tried quite a few different brands of maca products. It turns out that not all of them are the same at all. I put this little maca review guide together to help you when considering what kind of Maca supplement to buy. I hope it helps.

MACA BUYING TIP 1: Stay with the simple maca powders – unless you want to pay a lot extra. Here’s the thing about Maca – it’s pretty cheap to produce. I’ve talked to suppliers and they tell me that the simple raw powder is abundant and very reasonable to buy. But because of it’s potency, many companies try to add “value” to maca by putting it in capsules or giving it a special name like “magical maca” or whatever Gluteboost. With these kinds of maca products, I’ve seen mark ups as high as 300%. It’s simply a lot easier to just buy the pure powder.

MACA BUYING TIP 2: Buy in quantity. Maca works best when you take relatively large doses over long periods of time. This is especially true if you’re using maca as a treatment for hormones, fertility or as a protein supplement to build muscle. Plus, once you start taking it you’re going to want more. Taking a bunch of capsules everyday gets expensive and is kind of a pain. The easy way to avoid the extra cost is to buy maca in bulk. I like to get a kilo or two at a time. I take 2 heaped teaspoons full everyday, so I go through a kilo in about 6 weeks. Maca keeps well as long as you store it in a cool, dark place. Mine goes in the freezer.

MACA BUYING TIP 3: Maca is a lot cheaper on the internet than in health food stores. I travel quite a bit and often stop into health food stores in small towns and odd places. Sometimes I look to see if they carry Maca. If they do, which is relatively rare anyway, it’s usually crazy expensive. I’ve seen it for as much as $110 per kilo!! That’s near robbery if you ask me. The bigger health food stores are not much better. So keep it simple and buy online.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *